Edukacja kryzysowa na wypadek wojny
- Tomasz Balcer
- 27 maj
- 1 minut(y) czytania
Rząd przygotowuje "Poradnik kryzysowy", który ma trafić do każdego gospodarstwa domowego w Polsce. Celem jest edukacja społeczeństwa w zakresie ochrony ludności i radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.
Rząd Polski pracuje nad broszurą zatytułowaną "Poradnik kryzysowy", która ma być dostarczona do każdego domu w kraju. Inicjatywa ta ma na celu edukację obywateli w zakresie ochrony ludności i przygotowania na różne zagrożenia. Jak informuje serwis gazeta.pl, Robert Klonowski, zastępca dyrektora w MSWiA, podkreśla, że "to ma być poradnik, nie straszownik".

Co zawiera "Poradnik kryzysowy"?
Broszura, przygotowywana przez MSWiA, MON oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, opiera się na ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia. Dokument ma liczyć od 20 do 30 stron i ma pomóc obywatelom w przygotowaniu się na różne zagrożenia, nie tylko związane z konfliktami zbrojnymi.
To będzie cały pakiet informacji dotyczący tego, jak przygotować się np. na kilkudniowy brak prądu, jakie zapasy zgromadzić, aby móc przetrwać w domu trzy dni - mówi Klonowski.
Broszura wzorowana jest na szwedzkiej publikacji, która zawierała porady dotyczące m.in. przygotowania zapasów na wypadek kilkudniowego braku prądu. W polskim poradniku znajdą się również wskazówki dotyczące zasad pierwszej pomocy, zabezpieczenia domu przed pożarem oraz dbania o bezpieczeństwo zwierząt domowych.
Mało kto obecnie wie, że sygnały te zostały uproszczone. Warto więc przypomnieć, że trzyminutowy, modulowany, sygnał syreny oznacza zagrożenie, a trzyminutowy sygnał ciągły - brak zagrożenia - podkreśla dyrektor w MSWiA.
Koszty i dystrybucja
Koszt przygotowania i dystrybucji poradnika szacowany jest na kilkanaście do kilkudziesięciu milionów złotych. Na chwilę obecną nie ma jeszcze precyzyjnego kosztorysu tej inicjatywy. Broszura ma być ukończona w kwietniu, a jej dystrybucja planowana jest na drugie półrocze.
Comments